مطالب مفید, کوماتسو

تاریخچه بیل های مکانیکی کوماتسو

بیل مکانیکی کوماتسو | کوماتسو | کامینز استور

تاریخچه بیل های مکانیکی کوماتسو

تاریخچه بیل های مکانیکی:

شاید باورش کمی سخت باشد بیل و بیلچه هایی که امروز در دست می گیریم و با آن خاک و ماسه ها را جابه جا می کنیم با کمی تغییر در شکل ظاهری آن عمری به قدمت ۱۲ هزار ساله دارند و به گونه ای اجداد بیل مکانیکی امروزی محسوب می شوند.

سرعت عمران و آبادی در دنیای امروز ما اما جایگاه این بیل های دستی را در حد کندن خاک یک باغچه یا پر کردن یک گاری کوچک نخاله تنزل داده است .

اگر روزگاری اهرم ثلاثه مصر را در آن ابعاد عظیم با همین بیل ها بنا می کردند امروز در ساخت یک خانه نه چندان بزرگ یا حفر یک کانال کوچک از ماشینهای عمران و راهسازی استفاده می شود که یکی از نمونه های پرکاربرد آن بیل مکانیکی است .

بیل مکانیکی به وسیله پنجه های آهنین خود که به آن جام می گویند زمین را می کند و خاکهای جمع آوری شده را جهت انتقال به کامیون سرازیر می نماید .

چرخ های تنومند و پهن بیل مکانیکی که با زنجیرهایی محکم و پیوسته به هم متصل شده اند ضمن ایجاد سهولت حرکت در مسیرهای صعب العبور مانع از واژگونی یا فرورفتن و گیرکردن این ماشین درمنطقه عملیاتی می شوند.

جام بیل که نقطه درگیر بیل با زمین است به وسیله تیرک و بازو بالا و پایین، جلو و عقب و چپ و راست می شود. هدایت این کار توسط راننده بیل که در کابین نشسته است صورت می پذیرد .

با اینکه عمر بیل مکانیکی به صد سال نمی رسد اما در این صد سال مدلها و برندهای متنوعی در ابعاد و اشکال گوناگون و با کارکرد های متفاوت طراحی، تولید و روانه بازار شده اند. در این میان بیل های کوماتسو به دلیل تنوع بالا، تناژ های مختلف و قیمت های به نسبت مناسب تر و از همه مهمتر کارایی و عمر بالاتر نسبت به سایر برندهای موجود در بازار این محصول از محبوبیت و اقبال بیشتری برخوردار بوده اند .

شرکت کوماتسو

شرکت صنایع سنگین ژاپنی که در زبان چشم بادامی ها کوماتسو خوانده می شود بعد از کاترپیلار، بزرگ ترین تولید کننده ماشینهای راهسازی و صنعتی دنیاست. مقر اصلی این شرکت عظیم که تنها بخش کوچکی از فعالیتهای آن به تولید ماشینهای راهسازی اختصاص دارد در حومه شهر توکیو پایتخت ژاپن است .

کوماتسو از دو سه دهه اخیر تا به امروز در لیست صد شرکت برتر کشور ژاپن قرارداشته و سهام آن از ارزش افزوده زیادی برخوردار است .

برای معرفی انواع بیل کوماتسو ابتدا لازم است دسته های مختلف بیل مکانیکی را از لحاظ نوع کارکرد بشناسیم.

بکهو لودر

ترکیبی از بیل و لودر است که با داشتن جام های معکوس جهت استفاده در حفاری های عمیق یا نقاط خاص استفاده می شود .

بیل مکانیکی با سیستم کابلی

همان بیل مکانیکی یا هیدرولیکی رایج و معمولی است که ما بیشتر دیده و می شناسیم. این بیل ها خود به دو دسته بیل های جام جلو و بیل های جام عقب که به بیل منقاری معروف هستند تقسیم می شوند .

دراگ لاین یا بیل کششی

در حفاریهای پایین‌تر از سطح ، حفرکانال و لوله گذاری از آن استفاده می شود. مزیت استفاده از این نوع بیل در انعطاف پذیری و سرعت انجام عملیات است .

اما جدای از این دسته بندی ها بیل ها براساس وزن خود و ظرفیت حمل بار و قدرت موتور در مدلهای مختلفی تولید می شوند. روال رایج بازار در معرفی یک بیل مکانیکی همین دسته بندی اخیر است. به طور مثال در بازار بیل مکانیکی کوماتسو پنج تن خط هفت معروف و شناخته شده است در حالی که کمتر کسی به جام جلو یا عقب بودن آن و یا کششی و بکهو بودن آن اشاره می کند .

در واقع اصل مهم در کارکرد بیل ها تناژ و قدرت موتور است. روی پلاکی که حاوی مشخصات بیل مکانیکی است به این شاخص که تعیین کننده قدرت و مدل ساخت ماشین است اشاره شده است و با کمی دقت می توان دید که به طور مثال PC400,400LC-7 روی پلاک درج شده است.

عدد اول مربوط به تناژ بیل و عدد دوم تعیین کننده بازه زمانی ساخت و مدل ماشین است که در کشور ما با اصطلاح ” خط ” آن را می شناسند. به این صورت که گفته می شود پلاک فوق مربوط به بیل ۴۰۰ تن خط ۷ کوماتسو می باشد. بیل های کوماتسوی موجود در کشور ما معولا از ۲۰۰ تا ۷۵۰ تن و از خط ۲ تا خط ۸ در حال استفاده هستند که خیلی از آنها به دلیل عمر و کارکرد بالا دچار استهلاک زیادی می باشند .

از مهم ترین و پرمصرف ترین قطعات بیل مکانیکی کوماتسو می توان به پمپ مادر، جام و بازو و قطعات مربوط به سیستم هیدرولیک آن اشاره نمود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.